Elektros energijos taupymas pastaruoju metu yra virtęs daugiau nei paprastu taupymu – strateginis energijos vartojimo efektyvumas yra ir vienas strateginių ES prioritetų. Tai atvejis, kai vartotojo – nesvarbu, įmonė tai būtų ar privatus asmuo – strateginis interesas visiškai sutampa.

Akivaizdu, kad energijos vartojimo efektyvumo didinimas sykiu yra ir būdas užtikrinti tvarų energijos tiekimą, jis mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimą.

Įmonės, sugebančios sumažinti elektros energijos sąnaudas, dėl to tampa konkurencingesnėmis – mažėja produkcijos ar paslaugų savikaina.

Vis dėlto elektros energijos taupymas turi savų dėsningumų, į kuriuos ne visada atsižvelgiama.

Praktika rodo, kad racionaliai šeimininkaudami galime sutaupyti 10% ir daugiau energijos bei atitinkamai sumažinti savo išlaidas. Yra du pagrindiniai principai, kuriais vadovaujantis galima gerokai sumažinti elektros energijos vartojimą. Vienas – naudoti tik energiją taupančius elektros prietaisus, kitas – įjungti prietaisus tik tada, kai jie naudojami.

Blogas apšvietimas ryja pinigus

Daug dėmesio verta skirti apšvietimo ekonomiškumui. Nustatyta: 23% Lietuvoje ir vidutiniškai 19% pasaulyje gaminamos elektros energijos sunaudojama apšvietimui. Ekspertai yra pateikę nemažai rekomendacijų, kaip tas išlaidas sumažinti.

Kai dienos šviesos nepakanka, rekomenduojama, naudoti individualųjį tikslinį apšvietimą, pvz., stalines lempas. Naudojant tokį apšvietimą tikslinėse vietose, užuot apšviečiant visą patalpą, eikvojama 40% mažiau apšvietimui skirtos energijos.

Energija taupoma ir įrengiant atskirus jungiklius apšviečiamoms sritims taip, kad jungdami atskirus sieninius jungiklius galėtumėte apšviesti tik reikiamą patalpos dalį.

Efektyvu įrengti buvimo detektorius. Naudojant paprastą jungiklį su judėjimo jutikliu ir įmontuotu dienos šviesos jutikliu vietoj įprasto sieninio apšvietimo jungiklio laiptinėse ir koridoriuose šviesa įjungiama tik tada, kai jos reikia, nepaliekama nakčiai ar savaitgaliams. Tokie detektoriai palyginti nebrangūs ir gali sutaupyti iki 90% konkrečių vietų apšvietimo išlaidų. Patalpose gali būti naudojami ir automatinio pritemdymo prietaisai, kurie reaguoja į natūralią dienos šviesą bei patalpoje palaiko reikiamą vienodą apšvietimą.

Lauko apšvietimui įjungti ir išjungti gali būti naudojamos fotorelės.

Nesunku įsivaizduoti, kiek visa tai leistų sutaupyti, tarkim, prekybos centrui, kuriam visa nebūtina visu ryškumu šviesti naktį.

Pigiau apšviesti galima ir paprasta

Kartais nespėjame sekti technologinių pokyčių – o jie dabar greiti. O tai daryti verta. Kartais vien lempų tipo pakeitimas leidžia daug sutaupyti.

Įsirengus LED lempučių apšvietimą, galima sutaupyti iki 80% energijos, sunaudojamos apšvietimui. Šviesos diodai naudoja 12 kartų mažiau energijos nei kaitrinės lempos, ir yra 3 kartus efektyvesni nei liuminescencinės lempos. Naujų šviesos diodų ilgaamžiškumas yra 5 kartus didesnis negu taupiųjų lempučių. Šviesos diodai nemirga – nevargina akių, juose nėra gyvsidabrio, jie nereikalauja priežiūros.

Bendras receptas toks: reikia įvertinti lempų tarnavimo laiką, jų kainą ir energijos sąnaudas.

Gamybai reikia efektyvesnių elektros variklių

Pramonės įmonėms labai svarbus elektros variklių darbo ekonomiškumas.

Apskaičiuota, kad jeigu Europoje variklių elektros suvartojimas būdų sumažintas 20-30% (o tai, Europos Komisijos nuomone, visiškai realu susiaurinant mažesnės efektyvumo klasės nei IE3 variklių naudojimo sritis), tai ES valstybėse elektros energijos sąnaudos sumažėtų 135 milijardais kWh, o CO2emisija – 63 milijonais tonų.

Tai iš pirmo žvilgsnio atrodo labai nutolę nuo mūsų dalykai. Bet efektyvesnius elektros variklius naudojanti įmonė tai pajunta mažėjant sąnaudoms, savikainai, didėjant konkurencingumui.

Kartais, taip pat kaip ir su apšvietimu, tam nereikia revoliucinių permainų. Ekspertai teigia, kad kintamos srovės dažnio keitikliai leidžia gerokai padidinti elektros variklių efektyvumą. Jeigu variklis sukasi minimaliu darbui atlikti reikalingu greičiu, tai maksimaliai taupoma elektros energija.

Kintamos srovės dažnio keitikliai turi galimybę panaudoti stabdymo energiją, vietoj to, kad ji pavirsta į nereikalingą šilumą. Naudojant kintamos srovės dažnio keitiklius, stabdymo metu atlaisvintą energiją galima grąžinti atgal į elektros tinklą, taigi konvejeris generuoja elektros energiją. Panašiu būdu kintamos srovės dažnio keitikliai naudojami ir atsinaujinančių energijos šaltinių sistemose elektros energijos grąžinimui į tinklą.

Visa tai grįžta nauda įmonei ir visuomenei.