Jau kuris laikas elektros tiekimo rinkoje esama pasikeitimų, kurie leidžia įmonėms gerokai sutaupyti pasirinkus nepriklausomą elektros energijos tiekėją. Tačiau nemaža dalis Lietuvos verslo įmonių vis dar nepasinaudojo šia galimybe.

Nuo praėjusių metų rugpjūčio mėnesio galioja nauja elektros energijos garantinio tiekimo kainos apskaičiavimo metodika, naudojama AB ESO. Dabar garantinio tiekimo kainos kiekvienais metais netvirtina Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT). Toji kaina kiekvieną mėnesį yra apskaičiuojama paėmus praeito mėnesio „NordPool spot“ biržos Lietuvos zonos kainų vidurkį ir pridėjus 25 proc. antkainį.

Garantinis energijos tiekimas taikomas įmonėms, kurios nepasirinko nepriklausomo elektros energijos tiekėjo arba pasirinktas nepriklausomas tiekėjas nevykdo savo įsipareigojimo tiekti elektros energiją.

Pasirenkant elektros energijos tiekėją esminiu kriterijumi vis dar išlieka kaina, – įsitikinęs Regimantas Juška, UAB „Imlitex“ elektros prekybos verslo vadovas. – Tad tai, kad įmonės, esant šioms sąlygoms, nesirenka nepriklausomų elektros tiekėjų, gali būti paaiškinama per mažu domėjimusi esamomis galimybėmis. Juk nepriklausomų tiekėjų marža daugiau nei perpus mažesnė, ją konkrečiam klientui siūlome vertindami įmonės dydį, vartojimo ypatybes, kreditingumą. Taigi, jei garantinio tiekimo sąlygomis elektrą dabar perkantis vartotojas pasirinks nepriklausomus elektros tiekėjus, jis garantuotai sutaupys.

Neturi laiko taupyti pinigų

Nepasirinkusių nepriklausomo elektros energijos tiekėjo įmonių skaičius šiuo metu Lietuvoje yra įspūdingas – tokio tiekėjo nepasirinkę daugiau nei 15 000 komercinių vartotojų! Per metus jie sunaudoja apie 500 mln. kilovatvalandžių elektros energijos. Šios įmonės potencialiai galėjo sutaupyti kelis milijonus eurų.

Sunku tiksliai apibrėžti priežastis, dėl kurių įmonės nepasirenka nepriklausomo tiekėjo, – svarsto R.Juška. – Suprantama, nemaža dalis iš minėto įmonių skaičiaus yra maži verslai, kurių elektros suvartojimas dažnai yra nedidelis. Bet net ir tokiu atve­ju tikslinga sumažinti sąnau­das, ką jau kalbėti apie daugiau elektros energijos reikalaujan­čius verslus.

Pakeisti tiekėją paprasta

Nuomonė, kad pakeisti elektros tiekėją užtruks daug laiko, yra klaidinga. Iš tikrųjų viskas labai paprasta ir įprastai sutvarkoma per vieną dieną. Suderinus sąlygas su nepriklausomu tiekėju, pasirašoma sutartis dėl elektros energijos tiekimo. Už skirstymo paslaugą ir toliau yra mokama AB ESO tais pačiais tarifais, gedimus ir techninę pusę tomis pačiomis sąlygomis taip pat šalina ir aptarnauja AB ESO“, – aiškina situaciją R.Juška.

Svarbus dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį pasirenkant nepriklausomą elektros tiekėją, jo patikimumas. Ilgiau rinkoje esantys tiekėjai turi patirties išgyventi sunkiausiomis rinkos sąlygomis, tad problemų dėl sutarties sąlygų vykdymo neturėtų kilti. Bet kuriuo atveju, nutraukus sutartį su nepriklausomu tiekėju, automatiškai grįžtama į AB ESO tomis pačiomis sąlygomis, kaip ir iki tol.

Įmonės, naudojančios elektros energiją pagal sutartis, pasirašytas su AB ESO, moka už sunaudotą elektrą pagal kainas, kurios buvo biržoje naudojimo momentu. Kaina nuolatos kinta ir šuoliai gali būti gana dideli.

Naktį elektros energijos kaina biržoje gali siekti 30 eurų už megavatvalandę, bet piko momentais, kai elektros energija paklausesnė, toji kaina gali būti kad ir 200 eurų, o apie rekordines biržos aukštumas nė kalbė­ti neverta, – pasakoja pašnekovas. – Todėl įmonės, norinčios išvengti tokių kainų šuolių, turi galimybę su nepriklausomu elektros tiekėju pasirašyti sutartis fiksuodamos elektros energijos tiekimo kainą ilgesniam laikotarpiui.

Pasak „Imlitex“ elektros prekybos vadovo, jeigu įmonė seniai domėjosi savo elektros tiekimo sutartimi ir rinkoje esančiomis galimybėmis, rekomenduotina peržiūrėti turimas tiekimo sąlygas ir gauti kainos pasiūlymą iš nepriklausomo elektros tiekėjo.

„Imlitex“ yra viena iš didžiausių seniausiai veikiančių šalies nepriklausomų elektros energijos tiekėjų, elektros tiekimo veiklą vykdanti jau dešimt metų. Ji priklauso žaliavų prekybos įmonių grupei „Imlitex Holdings“.

Norėdami gauti elektros tiekimo pasiūlymą iš IMLITEX, kreipkitės tel. 8 700 77 866.

Šaltinis: kauno.diena.lt